Na czym polega śrutowanie stali?
4 mar 2020 Autor: EH Nauka Komentarze: 0

Na czym polega śrutowanie stali?

Istnieje wiele sposobów obróbki materiałów stalowych. Jednym z nich jest śrutowanie stali, potocznie nazywa się ten zabieg piaskowaniem. Mimo popularności tego procesu niewiele osób wie na czym dokładnie on polega. Odpowiedź na to pytanie uzyskamy w dzisiejszym artykule.

Metody śrutowania stali

Cały proces polega głównie na czyszczeniu elementów stalowych i zmianie ich kształtu za pomocą ścierania. Różnicą jaką można wprowadzić jest materiał ścierający. Można użyć do tego zadania piasek, suchy lód, zmielone szło, częstym wyborem jest inny metal, a nawet zmiażdżone skorupy orzechów kokosowych i roślin. Dokonanie konkretnego wyboru materiału do ścierania związane jest z oczekiwanym efektem końcowym.


 

Śrutowanie stali można wykonywać na dwa sposoby - na sucho lub mokro. Wykonanie zabiegu pod strumieniem cieczy jest bezpieczniejsze dla pracownika obsługującego maszyny. Jest to spowodowane faktem, iż w ten sposób zmniejsza się ilość powstałych pyłów.

Rezultaty piaskowania

Chcąc mieć pewność dobrze wykonanego zlecenia, należy powierzyć to zadanie odpowiednio wyszkolonym fachowcom. Proces ten jest bardzo złożony, a ostateczny rezultat jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj i wielkość używanego materiału ściernego, kąt strumienia oraz ciśnienie sprężonego powietrza. Bardzo ważne jest aby wykonawca zachował odpowiednią odległość dysz od przygotowywanego materiału.

Po co piaskować stal

Dzięki śrutowaniu stali jej jakość ulega poprawie. Przede wszystkim piaskowanie wzmacnia stal, dodatkowo uzyskujemy oczyszczony i wypolerowany materiał. W skutek tego rdza, farba lub inne substancje, które znajdowały się na stali zostają usunięte i nie ma po nich żadnego śladu. Dzięki uzyskaniu czystej i gładkiej powierzchni dalsze obróbki blacharskie stają się łatwiejsze i mogą być bardziej precyzyjne. Wynika z tego, że proces śrutowania stali jest niezbędny w wielu gałęziach przemysłu. Jednak zawsze należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wykonywania tego zadania, zwłaszcza podczas działania na sucho.

Klasy śrutowania

Śrutowanie stali można podzielić na 4 klasy wykonania. Różnią się one uzyskanym efektem oczyszczenia. Najniższa klasa sprawdza się w czyszczeniu wstępnym np. z pozostałości farb. Natomiast najwyższa daje efekt tzw. Białego metalu.

Na co zwracać uwagę

Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o bezpieczeństwo pracownika. Materiały muszą być odpowiednio przygotowane. Powierzchnia stali musi być odtłuszczona, bez śladów mokrej farby i osuszona. Należy zadbać aby wszelkie ostre krawędzie, rozwarstwienia i ukazujące się wady były usunięte.

Przeczytaj więcej: https://www.cwst.pl/srutowanie-stali.html

Tagi:
Udostępnij:

Komentarze: (0)

Podziel się swoją opinnią

Twój e-mial nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są wymagane