Co to jest obrabiarka CNC i do czego służy?
30 kwi 2021 Autor: ID Urządzenia Komentarze: 0

Co to jest obrabiarka CNC i do czego służy?

Obrabiarka CNC – co to jest? 

Obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control) to innowacyjne maszyny wyposażone w układ sterowania numerycznego. Stanowią one zintegrowane systemy z programowalnymi mikrokomputerami, które przejmują wszystkie funkcje sterownicze i regulacyjne. Na proces wytwarzania elementów przy zastosowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie składa się projektowanie wspomagane komputerowo (CAD), przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyny (CAM) oraz właściwe wykonanie danego elementu przy zastosowaniu obrabiarki CNC. 

Obrabiarka CNC – zasada działania

Działanie maszyn CNC opiera się o system sterujący, który wykorzystuje mikrokomputer do zarządzania całym proces wytwórczym. Komputer pozwala na dokładne zaplanowanie przeprowadzanych prac oraz precyzyjne wykonanie kolejnych etapów. W tym celu konieczne jest napisanie odpowiedniego programu przez operatora CNC, który powinien posiadać obszerną wiedzę na temat sterowania zaawansowanych maszyn numerycznych. Zainicjowanie programu do maszyny pozwala na rozpoczęcie prac oraz wykonywanie każdego z etapów przez maszynę. Program inicjuje wszystkie operacje, takie jak włączenie i wyłączenie silnika oraz wymianę narzędzi, palet i innych elementów wykorzystywanych podczas obróbki. Wszystkie te czynności wykonywane są w obrębie określonego układu współrzędnych oraz kontrolowane są za pomocą czujników i tzw. sprzężenia zwrotnego. Pozwala to na kontrolowanie procesu oraz zachowanie niezwykle wysokiej precyzji przeprowadzanych prac obróbkowych. 

Zastosowanie - do czego służą obrabiarki sterowane numerycznie?

Obrabiarki CNC to nowoczesne rozwiązanie, które posiada szeroki zakres zastosowań. Maszyny sterowane numerycznie mogą służyć do wykonywania różnego rodzaju prac obróbkowych, takich jak toczenie, frezowanie, wiercenie, wycinanie laserowe, gięcie blach, malowanie proszkowe czy nawet spawanie. Pozwalają one na precyzyjne przeprowadzenie obróbki różnego rodzaju elementów wykonanych z szerokiej gamy materiałów konstrukcyjnych – metalu, drewna czy tworzyw sztucznych. Z tego względu, nowoczesne obrabiarki CNC wykorzystywane na coraz większą skalę w wielu gałęziach przemysłu. Znajdują one swoje zastosowanie w przemyśle maszynowym, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle elektrycznym, przemyśle lotniczym, budownictwie i inżynierii sanitarnej. 

Wykorzystanie obrabiarek CNC do przeprowadzania prac obróbkowych – dlaczego warto?

Obróbka przeprowadzania przy zastosowaniu maszyn sterowanych numerycznie pozwala na tworzenie skomplikowanych i niewielkich detali na obrabianych elementach przy zachowaniu wysokiej dokładności ich wykonania. Obrabiarki CNC pozwalają na sprawne wykonywanie całych serii powtarzalnych detali, które będą charakteryzowały się wysoką precyzją oraz będą spełniały wysokie standardy jakości. Ponadto cały proces charakteryzuje się krótkim czasem realizacji zleceń oraz pozwala na generowanie oszczędności poprzez uzyskiwanie niewielkich strat materiałowych. Przekłada się to na większe zyski przedsiębiorstwa, oszczędność czasu oraz znaczne poprawienie dokładności przeprowadzanych prac obróbkowych. 

Tagi:
Udostępnij:

Komentarze: (0)

Podziel się swoją opinnią

Twój e-mial nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są wymagane