Jaki rodzaj matrycy w ekranie wybrać?
24 sty 2019 Autor: MA Urządzenia Komentarze: 0

Jaki rodzaj matrycy w ekranie wybrać?

Wybór rodzaju matrycy to jedna z wielu decyzji stojących przed osobą mająca zamiar wyposażyć się w nowy laptop czy komputer stacjonarny. Częsty brak informacji na temat rodzaju matrycy w danym sprzęcie na stronach sprzedażowych może spodować niezadowolenie z produktu, który nie sprzyja naszym oczekiwaniom. Na rynku występują 3 główne rodzaje matryc. W zależności od potrzeb użytkownika oraz dostępnych środków możemy dobrać matryce idealnie pasującą do naszych wymagań lub możemy pójść na kompromis w celu uzyskania lepszych podzespołów ceną gorszego ekranu.

  1. Matryca TN. Największą zaletą jest krótki czas reakcji dzięki czemu najlepiej sprawdzą się w komputerach przeznaczonych do grania. Jest to najtańszy rodzaj matryc. Nie oferują dobrych kątów widzenia, oraz mają słaby kontrast. Nie jest to także dobry wybór dla osób pracujących z kolorem, gdyż rzadko wyświetlają one pełną palete kolorów. Jest to najczęstszy wybór do budźetowych zestawów, których posiadacze nie wymagają dużo od monitora.
  2. Matryca IPS. Powstały jako odpowiedź na niedoskonałe matryce TN.  Odwzorowują świetnie kolory oraz posiadają szerokie kątu widzenia. Wadą tańszych modeli może być słabe wyświetlanie czerni. Ten rodzaj matrycy skierowany jest do montażystów oraz grafików dzięki bardzo dobremu wyświetlaniu kolorów. Nie posiadają tak szybkiego czasu reakcji jak matryce TN czy VA, dlatego nie są najlepszym wyborem dla graczy. Są one droższe od matryc TN przez co nie są montowane w tańszych laptopach, a zakup monitora wiąże się często z większym wydatkiem. 
  3. Matryca VA. Łączy w sobie zalety matryc TN oraz IPS. Posiada wysoki kontrast dzięki któremu wyświetlany obraz jest zawsze perfekcyjnie ostry. Umożliwia także korzystanie z ekranu w miejscach wysoko nasłonecznionych bez dyskomfortu. Ta cecha jest wyróżnikiem matryc VA. Niezależnie od światła w pomieszczeniu zawsze wyświetlają bardzo głęboką czerń. Jedyną wadą techniczną są niskie kąty widzenia. Charakteryzują się także wysoką ceną, która może być odstraszająca dla osób poszukujących tanich ekranów.
Udostępnij:

Komentarze: (0)

Podziel się swoją opinnią

Twój e-mial nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są wymagane