Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?
25 sty 2019 Autor: MA Motoryzacja Komentarze: 0

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Podstawową zasadą ekonomicznej jazdy jest utrzymywanie silnika na niskich obrotach. Niestety pieniądze zaoszczędzone na stacji benzynowej mogą być wydane u mechanika, gdyż taka jazda bardzo obciąża układ napędowy samochodu. Takie elemnty jak koło zamachowe czy dwumasowe nie znoszą dobrze niskich obrotów, a ich wymiana jest stosunkowo droga. Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie jednocześnie nie narażająć części?

 1. Pamiętaj o obrotach
  Staraj się jeździć trzymając się obrotów w których silnik wykazuje najwyższy moment obrotowy. Taka jazda sprawi ,że zużycie paliwa zmniejszy się niewiele, ale układ napędowy nie będzie przeciążony. Nie wystąpi wtedy również problem z brakiem mocy w razie potrzeby nagłego przyspieszenia.
 2. Nie przyśpieszaj ostro 
  W żadnym wypadku nie bądź także zawalidrogą. Ostre przyśpieszanie w przypadku widzianego w odległości 100 metrów czerwonego światła jest nieuzasadnione. Do sygnalizacji świetlnej można podjechać spokojnie na wolnym biegu. 
 3. Rozpędź się przed podjazdem
  Zużycie paliwa w jeździe pod górkę na pewno się zwiększy, ale kierowca ma zawsze wpływ jak dużo. Wyprzedzić można także po podjeździe. Należy starać się nigdy nie wciskać gazu do końca, gdyż w większości przypadków jest to nieuzasadnione. Najlepiej zatrzymać się na 80% zasięgu pedału gazu. 
 4. Naucz się hamować silnikiem
  Umiejętność, ktora na pewno zmniejszy zużycie układu hamulcowego. W przypadku puszczenia gazu, odcięty zostaje wtrysk paliwa, a silnik sam osiągnie optymalnie najniższe dla siebie obroty, zapobiegając zgaszeniu. Umięjętność tą do perfekcji opanowali kierowcy ciężarówek, którzy wjeżdzając do miasta robią wszystko by nie dopuścić do zatrzymania pojazdu. Ponowne wprawienie auta w ruch momentalnie zwiększa zużycie paliwa.
 5. Wybieraj lepsze drogi
  Trasy o lepszej nawierzchni stawiają w stosunku do kól samochodu mniejsze opory. Oprócz większego komfortu, oszczędzamy także paliwo. Nadłożenie paru kilometrów wcale nie musi wiązać się ze zwiększonym wydatkiem czasu i pieniędzy.
 6. Dopompuj opony
  Należy pamiętać nie tylko przed dłuższym wyjazdem, ale także w codziennej ekploatacji auta. Takie samo ciśnienie w każdym kole zapobiegnie znoszeniu auta, ale także zmniejszy opory toczenia. W przypadku przewożenia większej ilości opon należy pamiętać o zwiększeniu ciśnienia w oponach.
 7. Jedź z równą prędkością
  Jednostajna jazda bez gwałtownych przyśpieszeń oraz zahamowań znacząco zmniejszy zużycie paliwa. Utrzymywanie stałych obrotów zapobiega także wystąpieniu naprężeń niekorzystnie wplywających na układ napędowy.
 8. Planuj wyjazdy
  Używanie samochodu do krótkich przejazdów nie pozwoli silnikowi wystarczająco dobrze się nagrzać. Przyśpieszanie na zimnym silniku nie tylko zwiększy zużycie paliwa, ale także prowadzi do jego przyśpieszonego zużycia. 

Stosowane w nowych samochodach systemy ekodrivingu pozwalają zaoszczędzić paliwo, a tym samym pieniądze. Niestety montowane w nich części nie przewidują przejechać miliona kilometrów. Oszczędna jazda jest zalecana by zmniejszyć zużycie paliwa, ale nie należy z nią przesadzać by nie zmiejszyć sprawności technicznej auta.

Tagi:
Udostępnij:

Komentarze: (0)

Podziel się swoją opinnią

Twój e-mial nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są wymagane