Elementy niezawodnego systemu alarmowego
9 kwi 2019 Autor: KC Urządzenia Komentarze: 0

Elementy niezawodnego systemu alarmowego

Projektując system alarmowy, czy to przeznaczony do zastosowania na prywatnej posesji, czy też w obiekcie przemysłowym lub handlowym należy zaplanować jakie elementy będą wchodzić w jego skład. Nie w każdej bowiem instalacji alarmowej musi pracować czujka PiR, moduł GSM wysyłający powiadomienie GSM lub inne podzespoły. Dlatego warto wiedzieć, jakie elementy powinny tworzyć niezawodny system alarmowy.

 

Mózg całej operacji

Nawet najprostszy system alarmowy musi być wyposażony w wydajną konsolę centralną. To ona odpowiada za sprawną współpracę wszystkich elementów, takich jak kamery, wszelkiego rodzaju czujki oraz inne urządzenia, np. rejestrator monitoringu. Dobrze dobrana centralka pozwoli w pełni wykorzystać jej możliwości. Alarmy domowe nie potrzebują skomplikowanych, wielofunkcyjnych konsoli. Wystarczające w takim przypadku będą modele typu centrala Versa IP. Jest ona przeznaczona do tworzenia małych sieci, a jedną z jej zalet jest możliwość tworzenia połączeń bezprzewodowych, co pozwala na łatwy montaż oraz ewentualną rozbudowę o nowe elementy w przyszłości. Jest to w pełni funkcjonalna centrala alarmowa, oferująca najbardziej potrzebne funkcje i rozwiązania, takie jak zdalna obsługa oraz podział systemu na dwie strefy.

 

Oczy i uszy

By system alarmowy spełniał swoje zadanie, musi wyposażony być w narzędzia pozwalające na skuteczne przeprowadzanie nadzoru audiowizualnego. Najpopularniejsze z nich to oczywiście kamera do monitoringu oraz czujka ruchu. Tubowe modele takie jak DS-2CE16D0T-IRF firmy Hikvision, nagrywają obraz w wysokiej rozdzielczości, wyposażone są w moduł podczerwieni oraz wytrzymałą obudowę. W bardziej wymagających systemach np. na większych posesjach udogodnieniem jest kamera z czujnikiem ruchu. Pozwala ona na nadzór nad większym obszarem bez konieczności inwestowania w kolejne elementy instalacji alarmowej.

Czujki PiR, takie jak Amber firmy Satel umożliwiają kontrolowanie dostępu nawet w całkowitych ciemnościach w sposób dyskretny i precyzyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnych cyfrowych algorytmów. W domowym systemie alarmowym można także zainstalować inne rodzaje czujek, takie jak detektory dymu, zbicia szyby czy też zalania wodą. Te praktyczne narzędzia pozwalają na kompleksowe zabezpieczenie mieszkania, domu lub innej nieruchomości.

Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele elementów pozwalających na stworzenie sprawnego oraz wydajnego systemu alarmowego. Konkretne zestawienie poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład, uzależnione powinno być od zadań, do jakich będzie wykorzystywany.

 

Zapraszamy na fonex.pl

Udostępnij:

Komentarze: (0)

Podziel się swoją opinnią

Twój e-mial nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są wymagane