Druk cyfrowy czy offsetowy - który wybrać?
29 mar 2019 Autor: GB Urządzenia Komentarze: 0

Druk cyfrowy czy offsetowy - który wybrać?

Druk cyfrowy - co to jest? Zalety, wady, korzyści

Druk cyfrowy to technika, w której naświetlony zostaje podłączony do tonera wałek. Przenosi on następnie obraz na nośnik - najczęściej papier, choć może to być również inny giętki materiał, np. tektura.

Zaletą druku cyfrowego jest to, że druk odbywa się niewielkim kosztem pracy i zlecenie realizowane jest już po kilku chwilach. Jakość wydruku jest bardzo wysoka - nieporównywalna względem domowych drukarek. Możemy też bez problemu wydrukować stronę próbną, a dopiero później “puścić” zlecenie dalej - oczywiście jeśli będziemy obecni przy realizacji zlecenia.

Największą wadą druku cyfrowego jest mały format papieru. Przy dużych nakładach może się on też okazać dość kosztowny.

Druk offsetowy

Druk offsetowy wymaga uprzedniego przygotowania specjalnych matryc. Dlatego jest to nieopłacalne w przypadku niskiego nakładu - uruchomienie procesu drukarskiego jest dość kosztowne. I pracochłonne - jest to rozwiązania dla osób, które z realizacją swojego zamówienia mogą trochę poczekać. Warto też wiedzieć, że raz zlecone zamówienie nie może być przerwane, kiedy zacznie się proces jego realizacji (a raczej, że wiązałoby się to z bardzo dużymi kosztami).

Druk offsetowy oferuje jednak najlepszą jakość wydruku. Różnice względem druku cyfrowego mogą być niezauważalne dla niewprawnego oka, uwidacznia się ona jednak szczególnie w pełnych kryciach - tzw. aplach. Będzie to też rozwiązanie tańsze, jeżeli zlecimy druk wielkonakładowy - od minimum stu sztuk.

Druk cyfrowy a offsetowy - co wybrać?

Dobór odpowiedniej techniki druku jest zależny od specyfiki zamówienia, które chcemy zrealizować. Jeśli drukujemy coś “od ręki”, w niewielkim nakładzie i w małym formacie, druk cyfrowy jest zdecydowanie polecaną opcją - jak wspomniano, spadek jakości będzie mało zauważalny. Ponadto ta technika oferuje nam elastyczność - jeśli nie spodoba nam się pierwsza wydrukowana sztuka, możemy zmodyfikować projekt, a potem dowolnie przerywać i wznawiać proces druku. Offset natomiast polecany jest dla osób planujących druk wysokonakładowy.

Warto pamiętać, że niezależnie od techniki, jaką wybierzemy, powinniśmy nasz projekt skonsultować ze studiem graficznym lub profesjonalną drukarnią. Specjaliści ocenią, czy projekt po wydruku nie rozmaże się, nie będzie widocznych skaz itp., a w razie potrzeby sami dostosują go pod dany materiał czy technikę druku.

Materiał powstał we współpracy z drukarnią cyfrową https://drukpiaseczno.pl/.

Tagi:
Udostępnij:

Komentarze: (0)

Podziel się swoją opinnią

Twój e-mial nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są wymagane